"Listopadowe Złazy Niepodległościowe"


Od wielu lat organizujemy listopadowe spotkania młodzierzy. W trakcie tych spotkań młodzież poznaje historię drogi Polski do Niepodległości, a przede wszystkim bawi się i nawiązuje przyjaźnie.

Złaz odbywa się w okresie 11 listopada.


XVI Złaz Niepodległościowy

Chyba każdy, kto interesuje się życiem naszej jednostki, wie że w listopadzie organizujemy kilkudniową imprezę dla młodzieży, jaką jest Złaz Niepodległościowy. Jest to impreza cykliczna i w tym roku odbyła się już po raz 16-sty w dniach 08-11.11. I co nas cieszy - z roku na rok gościmy na niej coraz więcej młodzieży. Swoje patrole wystawiły następujące jednostki: OSP Grodzisk Maz., OSP Kaski, OSP Nowe Opole i OSP Błogoszcz z powiatu siedleckiego. Zaszczycili nas również swoją obecnością przedstawiciele z OSP Milanówek i OSP Pcim (małopolska). Nie można zapomnieć o naszej MDP, która wzięła liczny udział w Złazie.

Złaz 2014 Złaz 2014

Jak i w roku ubiegłym, w tym również Złaz trwał aż 4 dni. Oznaczało to, iż przed naszą grupą organizatorów było nie lada wyzwanie. Należało bowiem przemyśleć dokładnie każdy dzień imprezy i konkretnie go zaplanować. Sądząc po uśmiechach na zdjęciach oraz licznych podziękowaniach na koniec Złazu - zadanie to zostało wykonane perfekcyjnie :). Już pierwszy dzień był pełen wrażeń i emocji. Gdy wszyscy uczestnicy zebrali się w strażnicy, odbyły się wspólne gry, zabawy i tańce integracyjne.

Złaz 2014 Złaz 2014

Następny punkt programu, to krótkie występy artystyczne przygotowane przez każdy z patroli. Występy były oceniane, a punktacja za nie doliczona do klasyfikacji ogólnej. O 2 w nocy podczas snu naszych uczestników zaskoczył dźwięk syreny ręcznej. Patrole miały 5 min na ubranie się i stawienie na zbiórce. Rozpoczęła się gra nocna . Drużyny otrzymały mapy, za pomocą których musiały pokonać wyznaczoną trasę i sprostać wyznaczonym zadaniom. Wszystkie patrole spisały się perfekcyjnie.

Złaz 2014 Złaz 2014

Złaz 2014 Złaz 2014

Dzień drugi rozpoczęliśmy Olimpiadą Strażacką, było ciężko ale tez i wesoło. Po Olimpiadzie i obiedzie, wspólnymi siłami rozpoczęliśmy przygotowania do Wieczorku. Jest to główny punkt Złazu. Pragniemy, aby nasza młodzież pamiętała jak długą i ciężką drogę musiał pokonać nasz naród, aby znów się stać niepodległym krajem. Tutaj podziękowania dla dh Wiolety Piernik, bo to pod jej czujnym okiem, młodzież z MDP Skuły przygotowała wspaniały program na tę okoliczność. Występ tradycyjnie został nagrodzony gromkimi brawami przez przybyłych gości oraz mieszkańców Skuł i okolicznych wiosek. Okazało się, że to jednak nie koniec.

Złaz 2014 Złaz 2014

Młodzież kontynuowała swój program artystyczny, jednak jego charakter trochę się zmienił. To właśnie 11 listopada 1979 roku Walne Zebranie wybrało nowego Prezesa dh Wacława Świdlickiego, który od wielu lat jest wzorem dla młodzieży. W związku z obchodzonym przez niego w tym roku jubileuszem 35-lacia objęcia tej zaszczytnej funkcji, nasi młodzi druhowie przygotowali małą niespodziankę. Występ swój rozpoczęli pouczającym wierszykiem, który wyrecytowała dh Wioletta Antos. Traktował on o tym, iż w życiu młodego człowieka bardzo ważne są wzorce i to właśnie dzięki nim i takim ludziom jak nasz Prezes, w szeregach OSP Skuły jest coraz więcej młodych ludzi. Młodzież przygotowała także prezentację w postaci filmiku, którego oczywiście głównym bohaterem był nasz Prezes. Na koniec zaś kosz kwiatów oraz zdjęcie grupowe w antyramie z zeszłorocznego Złazu (filmik można obejrzeć tutaj) Prezes oczywiście nie krył wzruszenia. Po występach, tradycyjnie już zaprosiliśmy wszystkich gości na "mały" poczęstunek. Następnym punktem programu była dyskoteka.

Złaz 2014 Złaz 2014

W poniedziałek tuż po śniadaniu, patrole wyruszyły na grę dzienną. Do pokonania było wiele kilometrów, a zadania wymagały od naszych uczestników wiedzy, a także wiele sprytu i przebiegłości. Po powrocie obiad, krótki odpoczynek, a następnie ognisko z grami, zabawami i śpiewem. Następnie na prośbę uczestników znowu odbyła się dyskoteka , a potem cisza nocna, którą nagle przerwał odgłos syreny. Zarządzono pobudkę i stawienie się na zbiórkę całych patroli gotowych do wyjścia. Druga gra nocna-tego złazowicze się nie spodziewali, tym bardziej nie spodziewali się, co spotka ich na trasie:).

Złaz 2014 Złaz 2014

Złaz 2014 Złaz 2014

Złaz 2014 Złaz 2014

Tutaj ogromne podziękowania dla dh Pauliny Michałowskiej, która grę tę od początku do końca wymyśliła sama, a jej fantazja nie miała granic. Było trochę śmiesznie, ale przede wszystkim strasznie. Nawet niektórzy z opiekunów w pewnych momentach mieli strach w oczach. Gra wszystkim bardzo się podobała i już nie możemy się doczekać czym dh Paulina zaskoczy nas na kolejnym złazie(nieoficjalnie wiemy, że ma już pewne plany).

Złaz 2014 Złaz 2014

Warto też wspomnieć, że przez cały czas trwania Złazu wszystkie patrole brały udział w konkurencji związanej z ratownictwem medycznym, nad którą w głównej mierze czuwał dh Piotr Świdlicki. Oczywiście punktacja z tej konkurencji była wliczona do klasyfikacji ogólnej. Wtorek to ostatni dzień naszego Złazu, ponieważ 11 listopada przypadał w tym roku właśnie na ten dzień, po śniadaniu wszyscy udaliśmy się do kościoła parafialnego w Skułach na mszę świętą za naszą Ojczyznę.

Złaz 2014 Złaz 2014

Po mszy tradycyjnie już nastąpiło uroczyste złożenie wieńca pod tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego, wspólne odśpiewanie Roty i powrót do strażnicy. Czas na sprzątanie i pakowanie, a następnie uroczysty apel kończący kolejny cudowny Złaz. Po zliczeniu punktacji trzy najlepsze patrole otrzymały dyplomy i nagrody, zaś pozostali uczestnicy drobne upominki, nikt nie wyszedł z pustymi rękoma dzięki funduszom z Wydziału Oświaty Starostwa Powiatu Grodziskiego oraz upominkom z firmy PGE Energia Odnawialna S.A. Gdy Prezes oficjalnie zakończył Złaz, robiliśmy sobie jak co roku grupowe zdjęcie. Po uśmiechniętych buźkach widać, że i tym razem impreza ta nie zawiodła niczyich oczekiwań: Do zobaczenia za rok!

Złaz 2014

XV Złaz Niepodległościowy

Z każdym rokiem coraz lepiej! Podczas tego jubileuszowego złazu mogliśmy gościć patrole z OSP Grodzisk Maz., OSP Milanówek, OSP Piastów a także OSP Nowe Opole z powiatu siedleckiego. Nie można zapomnieć o naszej MDP, która w tym roku wystawiła 4 patrole. Złaz wyjątkowy-bo już XV, wyjątkowy-bo aż 4 dniowy. Przez te kilka dni nie mogliśmy pozwolić by nasza młodzież się nudziła. Już pierwszego dnia gdy wszyscy zebrali się w strażnicy, wspólnie mogliśmy bawić się z naszą animatorką dh Pauliną, która pokazała nam wszystkim kilka fajnych zabaw i tańców integracyjnych. Na koniec nie mogło zabraknąć Belgijki, tradycyjnego tańca naszych złazowiczów.

złaz 2013 złaz 2013

Drugi dzień to zapowiadana gra całodzienna, gdzie uczestnicy mają do pokonania kilkunasto kilometrową trasę. Na swojej drodze trafiają na zadania, mogą się tam wykazać swoimi umiejętnościami, sprytem, przebiegłością, ale przede wszystkim wiedzą. Wszystkie zadania są oczywiście punktowane, bo złaz to nie tylko świetna zabawa, ale także rywalizacja między patrolami. Po powrocie, obiad, odpoczynek i dyskoteka.

złaz 2013 złaz 2013

złaz 2013 złaz 2013

Kolejny dzień i zapowiedź kolejnych emocji i przygód. Poranna zaprawa obudziła wszystkich! Patrole miały trochę czasu by przygotowały się do Olimpiady. Tor przeszkód został przygotowany przez naszych dh, którzy mieli okazję brać udział w podobnej Olimpiadzie (oczywiście na większą skale) w Szczawnicy tego roku we wrześniu. Co ważne w tej zabawie mogli się sprawdzić również opiekunowie.

złaz 2013 złaz 2013

złaz 2013 złaz 2013

Tuż po Olimpiadzie, obiad i przygotowania do Wieczorku. Wieczorek w formie przedstawienia, przygotowany pod okiem dh Wioli Piernik, przybliżył nam ten czas, gdy wszyscy ramię w ramię musieli walczyć o Wolną Polskę. Jak co roku byli zaproszeni goście, by wspólnie z nami mogli przeżywać ten czas, a po całej uroczystości mogli skosztować wypieki naszych druhen.

złaz 2013 złaz 2013

Poza Wieczorkiem, na złazowiczów czekały jeszcze prezentacje swoich patroli, każda drużyna miała przedstawić jakąś piosenkę, skecz czy tez wiersz opisujący ich drużynę. Było przy tym dużo śmiechu i dużo braw. Wszystkie patrole były przygotowane do tego zadania rewelacyjnie.

złaz 2013 złaz 2013

Nieprzerwanie co roku podczas złazu uczestnicy mają również grę nocną. Jak sama nazwa wskazuje, gdy już wszyscy pójdą spać nieoczekiwanie, z zaskoczenia wszyscy zostają postawieni na nagi. Podczas jubileuszowego złazu nie mogło zabraknąć tej gry, w nocy z niedzieli na poniedziałek koło godziny 2.00 został ogłoszony alarm, wszystkie drużyny miały nie wiele czasu na przygotowanie się do wyjścia i wykonania zadań, jakie czekały podczas tej ciemnej nocy. I tym razem drużyny nas nie zawiodły, perfekcyjnie wykonały zadanie i wtedy mogli wrócić do ciepłej strażnicy.

Poniedziałek to ostatni dzień, pełnego emocji i wrażeń złazu. Rano każdy mógł obudzić się podczas zaprawy, a później już tylko porządki pakowanie no i apel na zakończenie. Nikt nigdy nie odjeżdża z naszej jednostki bez upominku. W tym roku wyróżnień było dużo, każdy otrzymał nagrodę. Nagrodą dla Kadry był uśmiech, zadowolenie każdego uczestnika i obietnica, że spotkamy się za rok.

złaz 2013XIV Złaz Niepodległościowy

11 listopad jest dla naszej organizacji bardzo szczególny, ponieważ kolejny już raz w rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości mogliśmy gościć złazowiczów. W czasie tego weekendu oprócz młodych druhów z OSP Skuły, była także MDP KASKI oraz Grodzisk Maz. Czas był tak zorganizowany, że nie było ani minuty nudy.
Zlaz Zlaz

Piątek

Złazowicze zjeżdżali się do godziny 20. Najpierw zakwaterowanie, a następnie wspólne zabawy i taniec słynnej "belgijki", przy której nie zabrakło wielu śmiesznych sytuacji. Około 2 w nocy odbyła się gra w czasie, której grupy złazowiczów miały za zadanie przenieść się w świat landrynkowego miasta i wcielić w mafiosów.
Zlaz Zlaz

Sobota

Pobudka o 7:30, śniadanie i kolejne zadania czekające na młodych strażaków. Tym razem musieli pokonać 15 kilometrową trasę, Podczas tej długiej wędrówki napotykali punkty, w których wykazywali się wiedzą, sprawnością fizyczną oraz pomysłowością. Po wyczerpującej trasie na uczestników złazu czekał obiad w remizie.
Zlaz Zlaz
O godzinie 16:45 nasi złazowi cze ruszyli na Mszę Św w kościele w Skułach. Po Mszy nastąpiło uroczyste złożenie wieńca pod pomnikiem Józefa Chełmońskiego, po czym udaliśmy się wraz z gośćmi na wieczorek niepodległościowy. Późnym wieczorem odbyła się dyskoteka, na której młodzież i opiekunowie świetnie się bawili_ a po niej zasłużony odpoczynek.
Zlaz Zlaz

Niedziela

Niedzielny poranek zaczęliśmy od sprzątania strażnicy. Zakończyliśmy XiV Złaz Niepodległościowy uroczystym apelem i rozdaniem nagród dla każdego uczestnika.
Zlaz

Do zobaczenia za rok!XIII Złaz Niepodległościowy

To już 13 spotkanie młodzieży w naszej jednostce z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości, oprócz druhów z naszej OSP w złazie wzięli udział przedstawiciele MDP OSP Kaski oraz uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjum z terenu naszej gminy. Złazowicze stawiali się 10 listopada do godziny 17.00. Drużyny składały się z 6 do 8 osób i przyjęły nazwy swojego autorstwa, m.in. :
smoki jastrzebie SMOKI i JASTRZĘBIE
AA bez dna niunki AA bez DNA
i NIUŃKI
KMD i R Barany z polany KMD i R
i Barany z polany

Zaraz po zakwaterowaniu uczestników zaplanowane były wspólne gry i zabawy. Stawiamy na młodzież, dlatego głównymi organizatorami tegorocznych zabaw byli młodzi strażacy.
gry i zabawy gry i zabawy
11 listopada to dzień, w którym złazowicze biorą udział we Mszy Św. za Ojczyznę. Tego dnia przygotowują i przedstawiają szerokiej publiczności program artystyczny o tematyce Niepodległościowej w reżyserii dh. Marioli Michałowskiej. Po występach młodzieży, dh. Ewa Bartczak przedstawiła film z projektu Ocalić od Zapomnienia pt. "Pamiętamy o poległych" dofinansowanego ze środków Stowarzyszenia Europa i My w ramach programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademie Rozwoju Filantropi w Polsce. Wśród gości obecni byli m.in. dh. Halina Wawruch - Wójt Gminy, Zofia Owczarek - Sekretarz Gminy, Mirosław Bieganowski - Przewodniczący Rady Gminy oraz Radni Gminy i Powiatu Grodziskiego, którzy z uznanie wyrażali się o programie.
wieczorek wieczorek
Jednak na tym nie kończył się wieczór dla uczestników złazu, gdy zapadła całkowita cisza na sali, jeden z opiekunów rozbudził wszystkich strażacką syreną. Od tego momentu zaczęła się tzw. "Gra nocna". Wszyscy uczestnicy zostali wywiezieni do Skansenu dh. Wojciech Siemiona. Zadaniem ich było odnalezienie kompletnego umundurowania strażackiego i ubranie jednego z członków swojej drużyny. Gdy wszyscy wykonali swoje zadania, powróciliśmy do miejsca zakwaterowania, na dalszą część wypoczynku. Następnego dnia, po śniadaniu rozpoczęła się "Gra dzienna". W tym roku przenieśliśmy naszych uczestników do krainy baśni.
gra dzienna gra dzienna
Zadanie jakie mieli do wykonania w tym roku nie było łatwe, drużyny miały za pomocą Wieszcza, Zielarki, Magika, Trola, Przekupki, i Złej królowej, wybudzić Śpiącą Królewnę z głębokiego snu.
gra dzienna gra dzienna
Każda z drużyn oczywiście wzorowo wykonała zadanie przy czym nie opuszczał ich dobry humor. Po Obiedzie odpoczynek i dyskoteka, trasa nie zmęczyła nawet najmłodszych, wszyscy razem bawili się do późnych godzin nocnych. Rano poranna toaleta, porządki po weekendzie pełnym emocji, radości i zabaw. Prezes podczas apelu ogłosił wyniki a kadra wręczyła dyplomy i nagrody dla każdego uczestnika. Wszystkie nagrody sfinansowane były przez Starostwo Powiatu Grodziskiego. Był to kolejny, na pewno nieostatni Złaz Listopadowy.

Do zobaczenia za rok!


gra dzienna

Zobacz film z XIII Niepodległościowy Złazu Listopadowego
Dwunasty Złaz Niepodległościowy

2010

Rozpoczynamy mszą św. i złożeniem kwiatów pod tablicą Józefa Piułsudskiego.

Przed tablicą J. Piułsudskiego

Po mszy Wieczorek Niepodległościowy.

wieczór nipodległościowy

Drugiego dnia złazu "zwiedzanie okolicy" oraz zadania sprawnościowe.

wbijanie gwoździ na czas scianka wspinaczkowa wyscigi na skrzynkach fly

Wieczorem gry i zabawy

tańczymy labada tańczymy labada

A późnym wieczorem najbardziej oczekiwana część złazu - gra nocna.

myszka królowa króliczek


Jedenasty Złaz Niepodległościowy

2009

W dniach 6-8.11.2009 roku odbył się kolejny, XI już Listopadowy Złaz Niepodległościowy. W tym roku było 48 uczestników zgrupowanych w sześciu patrolach. Uczestnicy zjeżdżali do naszej strażnicy w piątek 6listopada do godziny 20. I właśnie pierwszej nocy, z piątku na sobotę czekała na nich pierwsza atrakcja, a mianowicie zorganizowana została gra nocna - jej celem było odnalezienie kompletnego uzbrojenia osobistego strażaka.

dojenie krowy?węże!!!

Następny dzień to trasa, na której były zadania sprawnościowe, strażackie, historyczne i oczywiście "pierwsza pomoc".

Uwaga wypadekStrażak Sam

Zaś wieczorem odbył się, przygotowany przez "złazowiczów", wieczorek niepodległościowy z udziałem przybyłych gości, m.in. Wójt Gminy Haliny Wawruch, Przewodniczącego Rady Gminy M. Bieganowskiego i Sekretarz Gminy Z. Owczarek.

wieczorek wieczorek

Trzeciego dnia, tzn.: w niedzielę, wszyscy uczestnicy Złazu poszli na mszę św. do kościoła pod wezwaniem Św. Św. Ap. Piotra i Pawła w Skułach. Następnie wszyscy wspólnie wysprzątali pomieszczenia w Domu Strażaka, z których korzystali. Kolejnym punktem programu było uroczyste wręczenie nagród i dyplomów. Nikt nie odszedł z pustymi rękami; każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Nie liczyły się miejsca, tylko dobra zabawa Wszystkie nagrody sfinansowane zostały przez Starostwo Powiatu Grodziskiego

wieczorekwieczorekDziewiąty Złaz niepodległościowy

2007

uczestnicy złazu 2007

Uczestnicy Dziewiątego Złazu Niepodległościowego

Zabawy zabawy zabawy w kościele

SALA WESELNA- KRONIKA- HISTORIA- MDP- LINKI- KONTAKT-MAPA


Š 2006; Autor:Wszystkie prawa zastrzeżone. dh Ewa

OSP SKUŁY Bartoszówka ul. strażacka 9; 96-321 Żabia Wola:

Nasze konto:BS Biała Rawska 66 9291 0001 0210 2663 2000 0010