Wszystkie projekty prezentowane na tej stronie są współfinansowane ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Europa i My.

Przeszłość jest to dziś tylko cokolwiek dalej


2011

ocalić od zapomnienia IV -Pamiętajmy o poległych


Fotoreportaż z programu Ocalić od zapomnienia-Pamiętajmy o poległych

Film z programu Ocalić od zapomnienia-Pamiętajmy o poległych

Pokaz multimedialny z programu Ocalić od zapomnienia-Pamiętajmy o poległych

Projekt "Ocalić od zapomnienia - pamiętamy o poległych" miał na celu renowację grobu poległych żołnierzy, znajdującego się na cmentarzu "w polu" w Skułach. Odrestałrowalilśmy betonową ramkę, wykonaliśmy pięć drewnianych krzyży, nawieziliśmy ziemię i zasadzimy kwiaty. Jednocześnie wykonaliśmy tablicę upamiętniającą to miejsce.


2010


ocalić od zapomnienia III -Jak po sznurku


Pokaz multimedialny Ocalić od zapomnienia-jak po sznurku

Fotoreportaż Ocalić od zapomnienia-jak po sznurku

11 listopada odbyło się uroczyste spotkanie prezentujące program "Ocalić od zapomnienia"

Głównym założeniem projektu były spotkania mieszkańców, poznanie dawnej kultury oraz codziennego życia naszych dziadków. Motywem przewodnim spotkań była maszyna do szycia.

Młodzież przychodząca na spotkania była zafascynowana tym, że bez prądu można coś tak ładnie uszyć. Osoby dorosłe wspominały, jak to ich babcie pracowały na takich maszynach. Mimo że szycie na maszynie nie jest łatwe, czas spędzony razem zaowocował nowymi znajomościami i poszerzeniem wiedzy o codziennym życiu naszych przodków.

Była też możliwość porównania starej maszyny z maszyną współczesną. Zadziwienie budziły możliwości tradycyjnej maszyny do szycia w rękach sprawnej szwaczki.

Uczestnicy projektu, osoby wspierające nasze działania oraz goście spotkali się na dwóch podwieczorkach przy muzyce i słodkim poczęstunku. Wspólnych rozmowom, wspomnieniom i planom na przyszłość nie było końca.


2009

ocalić od zapomnienia II


Pokaz multimedialny Ocalić od zapomnienia II

Fotoreportaż Ocalić od zapomnienia II

zaproszenie

W dniu 12.09.2009 roku odbyła się pierwsza część drugiej edycji projektu "Ocalić od zapomnienia". Na projekt ten otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Europa i My.


Ocalić od zapomninia Ocalić od zapomninia

Tegoroczny cykl spotkań ma na celu głębsze poznanie lokalnej historii kulinarnej poprzez poznawanie przepisów i samodzielne przyrządzanie staropolskich potraw.

ocalić od zapomnienia ocalić od zapomnienia

W czasie pierwszego spotkania wystąpił zespół " Redlanie " działający przy Gimnazjum im. J. Chełmońskiego w Józefinie oraz Michał Malinowski z Muzeum Opowiadaczy Historii w Konstancinie. Odbyła się degustacja wielu staropolskich potraw. Jednak największym wzięciem cieszyły się "pierogi Pani Krysi".

ocalić od zapomnienia ocalić od zapomnienia

Czas tworzenia

Przez całą jesień organizowaliśmy spotkania dla dzieci i młodzieży, w trakcie których zapoznawaliśmy się z tradycjami kulinarnymi naszego regionu. Podczas zajęć między innymi ugotowaliśmy porkę, upiekliśmy pierniki i ozdobiliśmy je lukrem i orzechami. Specjalnie na życzenie dzieci zrobiliśmy blok czyli "socjalistyczną czekoladę".

W czasie zajęć technicznych odnowiliśmy kopaczkę konną i wykonaliśmy aniołki ze sklejki .

Kalmil Witośiński, Szymon Włodarkiewicz Ola Mirgos, Dominik Mlekicki, Kalmil Witosiński

finał

Finał tegorocznej edycji projektu, "Ocalić od zapomnienia" odbył się 16.01.2010 roku w Domu Strażaka w Skułach. Spotkanie rozpoczęło się śpiewaniem kolęd. Program przygotowany był przez Stenię Pogodę i naszą młodzież.

Dzięki projektorowi zakupionemu w 2008 roku teksty kolęd były wyświetlane na ekranie.

ocalić ocalic

W dalszej części spotkania zaprezentowaliśmy film oraz zdjęcia z całego tegorocznego projektu. Po filmie odbyła się degustacia potraw regiolnalnych. Numerem jeden były pyzy przygotowane przez panie Alicję Dębicką i Teresę Piernik. Był to czas rozmów, prezentacji naszych działań i zachęcania do współpracy.

Alicja Dębicka, Teresa Piernik Witold Czuksanow, Dorota Tyszkowska, Zofia Owczarek

Ochotnicza Straż Pożarna w Skułach zaprasza wszystkich zainteresowanych historią naszych terenów do aktywnego uczestnictwa w realizacji projektu "Ocalić od zapomnienia". Prosimy najstarszych mieszkańców okolicy o podzielenie się swoimi wspomnieniami. Szczególnie zależy nam na przepisach dawnych potraw oraz informacjach jakie prace należało wykonać aby powstał chleb. W dalszym ciągu szukamy pamiątek, przedmiotów i narzędzi rolniczych z czasów naszych dziadków i pradziadków, które zostaną wypożyczone lub przekazane OSP Skuły. Osoby zainteresowane naszymi działaniami mogą kontaktowac się z prezesem Wacławem Świdlickim tel. 0 507 144 679 lub e-mail osp_skuly@wp.pl

Dziękujemy za państwa obecność. Zapraszamy do współpracy.2008

30.08.2008 roku na terenie remizy OSP odbyło się spotkanie z historią. Zaproszeni mieszkańcy opowiadali o swojej młodości. Można było obejrzeć zgromadzone i wypożyczone maszyny i urządzenia używane 20, 30 i 80 lat temu. Była prezentacja niektórych dawnych prac i degustacja własnych wyrobów (serów, masła, wędlin, prażuchy). W ramach projektu "Ocalić od zapomnienia", odbyły się również żniwa, pieczenie podpłomyków, orka


Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólną zabawę.


Projekt "Ocalić od zapomnienia" dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Europa i My w ramach Programu "Działaj Lokalnie VI" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce. więcej.....

SALA WESELNA- KRONIKA- HISTORIA- MDP- LINKI- KONTAKT-MAPA


Š 2006; Autor:Wszystkie prawa zastrzeżone. dh Ewa

OSP SKUŁY Bartoszówka ul. strażacka 9; 96-321 Żabia Wola:

Nasze konto:BS Biała Rawska 66 9291 0001 0210 2663 2000 0010