Polsko - Niemiecki obóz Wietze

2 - 9 sierpnia 2014

Nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła w polsko-niemieckim obozie, który w tym roku odbył się w miejscowości Wietze w Niemczech. Na nasze zaproszenie ze strony polskiej w obozie uczestniczyli także przedstawiciele MDP Grodzisk Maz., Milanówek oraz Nowe Opole. Tegorocznym organizatorem obozu była JF Apensen, z którą to nasza jednostka prowadzi współpracę od 3 lat.

oboz MDP oboz MDP

Program był starannie ułożony, dzięki czemu nie mieliśmy czasu na nudę. Poza typowymi obozowymi grami i zabawami, w których chętnie braliśmy udział, czekało na nas moc atrakcji w postaci wycieczek.

oboz MDP oboz MDP

Mieliśmy okazję odwiedzić takie miejsca jak: obóz Pamięci Bergen Belsen, muzeum ropy naftowej w Wietze, jednostkę straży pożarnej w Celle; odbył się także spływ kajakowy i chyba największa i niezapomniana atrakcja, czyli wycieczka do Heidepark_u.

oboz MDP oboz MDP

oboz MDP oboz MDP

Obóz ten tradycyjnie już pozwolił nam zapoznać się z kulturą naszych partnerów, pokazał jakie są między nami podobieństwa i różnice, ale tradycyjnie też, trwał za krótko. Tak świetnie się razem bawiliśmy, a już trzeba było się rozstać Ale jeszcze niecały rok i widzimy się w Polsce :D

oboz MDP oboz MDP

oboz MDP

Obóz Polsko - Niemiecki w świętej Lipce

29 czerwiec - 6 lipiec 2013


W roku ubiegłym na zaproszenie JP Apensen Młodzieżowa Drużyna z Polski gościła na obozie w miejscowości Dorum w Niemczech. W tym roku w dniach 29.06.-06.07. to MDP Skuły była gospodarzem obozu polsko - niemieckiego, który odbył się na Mazurach w O.W. Warta w Świętej Lipce - nad jeziorem Dejnowo. W obozie uczestniczyło 30 młodych strażaków z Polski i Niemiec wraz z opiekunami.
lipka
Uczestnicy bardzo szybko się ze sobą zgrali i nawiązali nić porozumienia. Spędzali ze sobą każdą niemal minutę. Młodzież doskonale dawała sobie radę w porozumiewaniu się między sobą. Poza uniwersalnym językiem angielskim, zewsząd było słychać język polski i niemiecki, gdyż uczestnicy wzajemnie uczyli się od siebie słówek i wyrażeń. Nieoceniona jednak była tu pomoc tłumaczki, Weroniki Szulc, dla której był to już drugi obóz z tą właśnie grupą ( Weronika była z nami w zeszłym roku w Dorum). Program obozu był bardzo bogata, nie było czasu na nudę. Każdego dnia odbywały się różne gry, zabawy oraz tańce integracyjne. Również często miały miejsce zajęcia z animacji językowej. Młodym strażakom do gustu przypadła bardzo Olimpiada Obozowa. Uczestnicy w mieszanych grupach w kilku następujących po sobie dniach brali udział w konkurencjach takich jak: transportowanie wody za pomocą węża strażackiego, budowanie zamku z piasku itp. Poza zajęciami typowo integracyjnymi, młodzież miała też okazję zwiedzić najbliższą okolice.
lipka lipka
Odbyła się wycieczka do XIV - wiecznego zamku w Reszlu, zwiedzanie Mikołajek oraz 2 godzinny rejs statkiem po największych jeziorach mazurskich, a także wycieczka do sławnego Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce, którego początki sięgają XIV wieku i którego ogromną atrakcją są organy zbudowane w początkach 1700 roku. Oczywiście co dobre szybko się kończy_ po tygodniu wspólnie spędzonego czasu, nadszedł czas na rozstanie. Grupa przez cały ten czas świetnie się dogadywała i bardzo zżyła, dlatego łzom i uściskom w dniu wyjazdu nie było końca_ wszyscy obiecali sobie, że na pewno spotkają się w przyszłym roku.
lipka lipka
Oczywiście los bywa przewrotny i różnie się w życiu układa, ale tym razem chyba będzie łaskawy dla naszych obozowiczów_ kierownik grupy niemieckiej, Bjorn Muller już złożył nieoficjalne zaproszenie na ręce kierownika grupy polskiej, dh Izabeli Świdlickiej, aby ta wraz ze swoją grupą przyjechała w przyszłym roku do Niemiec. W najbliższym czasie w/w osoby maja ze sobą spotkać i omówić formułę kolejnego, wspólnego projektu. Wszystko więc wskazuje na to, że w 2014 roku JP Apensen i MDP skuły spędzą wspólnie czas. Pisząc o obozie należy pamiętać, o wsparciu, jakie kierownicy grup otrzymali. Zarówno od swoich jednostek i ich członków, jak i od gmin. Jednak największe wsparcie, zarówno merytorycznego jak i finansowego udzieliła międzynarodowa organizacja - Polsko Niemiecka Współpraca młodzieży.
lipka lipka
Należy tu wspomnieć głównie o dwóch cudownych kobietach - Monice Karłowicz i Kat Eichhorn. To właśnie one od początku do końca, przy tworzeniu projektu obozu, wspierały Izabelę i Bjorna dobrym słowem i radą. Ta przyjaźń polsko - niemiecka trwa już ponad dwa lata i biorąc pod uwagę, że plany na przyszły rok są jak najbardziej realne, wierzymy, że trwać będzie jeszcze bardzo długo.

OBÓZ MDP w DORUM

21 - 27 lipiec 2012


Tegoroczny obóz odbył się w Niemczech, w Dorum nad Morzem Północnym w dniach 21.07 - 27.07. Pierwszy raz od wielu lat zorganizowany został pod namiotami. W obozie uczestniczyło 25 podobozów liczących 20-40 osób każdy. Jeden z nich to JF Apensen - MDP Skuły. Liczył 12 osób z Niemiec i 19 z Polski w wieku 12-17 lat oraz 6 opiekunów z obydwu krajów i jednego tłumacza.
Dorum Dorum
Obóz miał na celu przede wszystkim zaznajomienie się z językiem oraz kulturą drugiego kraju. Młodzież świetnie sobie radziła w porozumiewaniu się. W przełamaniu lodów pomagały organizowane zabawy integracyjne.
Dorum Dorum
Obozowicze odwiedzili również wiele ciekawych miejsc w Niemczech. Odbywały się także wspólne dyskoteki i wieczory filmowe.
Dorum Dorum
Wszystkim obóz bardzo się podobał, ale wiadomo, wszystko co dobre, szybko się kończy. Na szczęście w przyszłym roku spotkamy się z naszymi niemieckimi znajomymi w Polsce. Tym razem to my będziemy głównymi organizatorami obozowiska.

Obóz w Św. Lipce 2011

Ośrodek "Watra" w którym odbył się obóz położony jest nad pięknym jeziorem Dejnowo. Dzięki znakomitej kadrze WOPR (a szczególne panu Wiktorowi) kąpiele były czystą przyjemnością :).

obóz 2011 obóz 2011

Wycieczka do parku linowego wzbudziła dużo emocji.

obóz 2011 obóz 2011

Było też kilka wycieczek "edukacyjnych". Zwiedzanie Zamku biskupów warmińskich w Reszlu, kwatery Hitlera w Gierłoży, czy spacer po szkółce leśnej nadleśnictwa Mrągowo.

obóz 2011 obóz 2011 obóz 2011 obóz 2011 obóz 2011

Zobacz filmik z obozuObóz w Spale Sierpień 2010

zobacz filmik z obozu

Obóz w Świętaj Lipce 2009

obóz 2009 obóz 2009 obóz 2009 obóz 2009 obóz 2009 obóz 2009

Zobacz filmik z obozuSALA WESELNA- KRONIKA- HISTORIA- MDP- LINKI- KONTAKT-MAPA


Š 2006; Autor:Wszystkie prawa zastrzeżone. dh Ewa

OSP SKUŁY Bartoszówka ul. strażacka 9; 96-321 Żabia Wola:

Nasze konto:BS Biała Rawska 66 9291 0001 0210 2663 2000 0010