15 listopada godzina 7:35


Zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Żelechów ul. Chełmońskiego. Udaliśmy się na miejsce zdarzenia samochodem GBA 2.5/16 w obsadzie 5 osób. Na miejscu zastaliśmy dwa rozbite auta po zderzeniu czołowym.

Owady 2013 Owady 2013

W samochodzie osobowym znajdowała się jedna osoba. Nasze działania polegały na ewakuacji poszkodowanego z wraku auta oraz udzieleniu mu pierwszej pomocy. W zdarzeniu ucierpiały jeszcze 3 osoby z drugiego samochodu, które same opuściły pojazd, ale wymagały też pomocy medycznej. Dla nich zadysponowano karetki. Wszyscy poszkodowani zostali hospitalizowani. Do naszych zadań należało również zabezpieczeniu miejsca wypadku.

Owady 2013 Owady 2013

Działania prowadziliśmy wspólnie z JRG Grodzisk Maz. Akcja zakończyła się około godziny 10.

Lato 2013 SZERSZENIE

Osy i szerszenie to prawdziwa plaga ostatnich lat. Skulska straż pożarna niemal codziennie odbiera zgłoszenia o gniazdach owadów zagrażających ludziom. Okazuje się, że owady te dość często budują swoje gniazda w sąsiedztwie ludzi, którzy z kolei z obawy przed użądleniem chcą jak najszybciej pozbyć się uciążliwych " sąsiadów".
Owady 2013 Owady 2013
Owady 2013 Owady 2013

28 czerwca godzina 17:25

Karambol z udziałem 5 samochodów na drodze Krajowej nr.8 . W wyniku tego zdarzenia najciężej ranny został kierowca srebrnej skody, która zatrzymała się w przydrożnym rowie. Kierowca został ewakuowany z samochodu przez strażaków i przekazany zespołowi karetki pogotowia, nikt więcej nie odniósł większych obrażeń.
Karambol Bukówka Karambol Bukówka
W kierunku Katowic były zamknięte obydwa pasy. By uniknąć dużego zakorkowania trasy w tym miejscu ruch został puszczony przy pomocy pasa do skrętu w lewo. Działania trwały około 1,5 h.
Karambol Bukówka Karambol Bukówka

26 czerwca godzina 4.54

Kolejny raz zostaliśmy wezwani do zalanej posesji w miejscowości Osowiec ul. Mazowiecka 11, która od wielu lat jest zalewana przy większych opadach. Tym razem nasze działania trwały ponad 15 godzin, gdzie pracowały wszystkie nasze pompy zarówno szlamowe jak i pływające, a woda spływała z trzech miejscowości do tej jednej posesji.
Woda Osowiec Woda Osowiec

15 marca godzina 20:53

Tego wieczoru dostaliśmy wezwanie do pożaru budynku w miejscowości Zaręby.Na miejscu zdarzenia była już OSP Żelechów oraz PSP Grodzisk Mazowiecki. Głównym zadaniem naszej jednostki było dostarczenie wody.
Pozar Budynku Zareby Pozar Budynku Zareby

5 marca godzina 11:34

Kolejny dzień naszych ochotników spędzony na akcji i kolejny raz wyjeżdżają do płonącego budynku. Nasz zastęp udał się do miejscowości Grzymek, gdzie wśród wysokich sosen oraz brzóz płonął drewniany dach domu.
Pozar Domu Grzymek Pozar Domu Grzymek
Na miejsce pierwsi dotarli ochotnicy z Kuklówki ,a następnie OSP Skuły. Dwa wozy przybyły z PSP Grodzisk Maz. oraz samochód specjalny SLPgaz. Na miejsce dojechał również podnośnik hydrauliczny lecz ze względu na usytuowanie budynku (w lesie) nie było możliwości skorzystania z tego sprzętu. Do pożaru zostali zaalarmowani również OSP Książenice, OSP Żelechów i OSP Jaktorów.
Pozar Domu Grzymek Pozar Domu Grzymek
Ze względu na to, że budynek na piętrze był wykończony drewnem, pokryty dachówką bardzo duża jego część zarówno z zewnątrz, jak i w środku uległa zapaleniu. Strażacy długo prowadzili działania gaśnicze, a następnie bardzo dokładnie przeszukiwali i dogaszali tlące się materiały w pozostałościach budynku. W środku była właścicielka, lecz w porę ewakuowała się z palącego domu oraz zawiadomiła straż pożarną. Niestety ze względu na bardzo silne emocje związane z pożarem została przewieziona karetką do szpitala. Akcja zakończyła się przed godzina 16.

4 marca godzina 6:14

Po godzinie 6 rano zostaliśmy zaalarmowani o pożarze Dworku w Petrykozach. Do akcji wyjechaliśmy dwoma samochodami. Gdy przybyliśmy na miejsce pożar nie wyglądał aż tak groźnie, jak się później okazało. Początkowo paliła się przybudówka i pojawił się niezbyt duży płomień na dachu budynku.
Pozar Dworku w Petrykozach Pozar Dworku w Petrykozach
W niespodziewanie szybkim tempie pożar rozprzestrzenił się na całe poddasze. Na szczęście udało się uratować choć część kolekcji obrazów z poddasza.
Pozar Dworku w Petrykozach Pozar Dworku w Petrykozach
W akcji oprócz naszyh strażaków, którzy pierwsi pojawili się na miejscu zdarzenia byli również ochotnicy z OSP Żelechów (GCBA), OSP Książenice (GBA), OSP Jaktorów (GCBA). Z naszej JRG na miejsce przybyły 4 wozy, 2 samochody gaśnicze (GBA i GCBA), podnośnik hydruliczny (SH-40) oraz samochód specjalny do napełniania aparatów ODO (SLPgaz). Dodatkowo na miejsce przybyła cysterna z wodą z JRG Żyrardów. Zadysponowano także zastęp z JRG Błonie ( ze względu na próbę podjęcia działań przy pomocy urządzenia Cobra).
Pozar Dworku w Petrykozach Pozar Dworku w Petrykozach
Akcja zakończyła się po godzinie 13,z żywiołem walczyliśmy ponad 7 godzin.

6 października 2012 godzina 21:13

Nasza OSP dostała zgłoszenie do wypadku w miejscowości Piotrkowice. Na miejscu akcji byliśmy, jako pierwsi. Samochód, na którego spadł konar drzewa uderzył jeszcze w przydrożną topole. Pasażerka sama opuściła pojazd i wezwała pomoc. Kierowca jednak nie miał tyle szczęścia. Gdy dojechaliśmy na miejsce był nieprzytomny i nie miał wyczuwalnego tętna. Nasi strażacy wyciągnęli go z wraku samochodu i rozpoczęli reanimację. W tym czasie przyjechała kartka pogotowia. Po kilkunastu minutach reanimacji ratownicy medyczni zaprzestali dalszej resuscytacji. Nie zdołali uratować mężczyzny. Kierowca zginął na miejscu w wyniku odniesionych obrażeń. Akcja trwała do późnych godzin nocnych.
Śmiertelny wypadek Śmiertelny wypadek

Lato 2012 SZERSZENIE

Tegoroczny urodzaj na te owady był przyczyną wielu interwencji wśród tych niebezpiecznych stworzeń dla ludzi i nie tylko. Ich gniazda przeważnie znajdują się na poddaszu lub strychu, ale też zdarzają się w ziemi, bądź w stertach siana i słomy.
Wypadek na Cieplym Wypadek na Cieplym

1 lipca 2012 Godzina 20:30

Nasza jednostka została zaalarmowana o wypadku w miejscowości Ciepłe. Gdy dojechaliśmy na miejsce samochód leżał w rowie na dachu. Poszkodowani wydostali się z rozbitego pojazdu przy pomocy okolicznych mieszkańców przed przyjazdem służb ratowniczych. Nasza straż była pierwsza na miejscu zdarzenia. Udzieliliśmy pierwszej pomocy, odłączyliśmy zasilanie w samochodzie oraz zabezpieczyliśmy teren wraz z JRG Grodzisk Maz. Na szczęście poszkodowani nie odnieśli poważnych obrażeń. Akcja trwała blisko dwie godziny.
Wypadek na Cieplym Wypadek na Cieplym

Wypadek na Cieplym Wypadek na Cieplym

28 maja 2012 godzina 10:25

Nasza jednostka została zaalarmowana do płonącego budynku w miejscowości Bieniewiec. Na miejsce zdarzenia bezzwłocznie udaliśmy się dwoma zastępami. Gdy dojechaliśmy, okazało się, że jest to budynek gospodarczy, a pożar jest jeszcze w środku. Dowódca zdecydował się na zbudowanie dwóch linni w natarciu, ponieważ pożar nie zagrażał przerzuceniu płomieni na pobliskie drzewa. Na miejscu akcji działaliśmy wraz z JRG Grodzisk Maz. Gdy pożar został ugaszony przystąpiliśmy do rozbiórki budynku, ponieważ elementy konstrukcji były naruszone oraz znajdowały się jeszcze zarzewia, które mogłyby być powodem ponownego pożaru. Działania trwały blisko dwie godziny i brały w niej udział 4 zastępy straży pożarnej.
Pozar budynku na Bieniewcu Pozar budynku na Bieniewcu


27 maja 2012 godzina 11:15

W naszej straży zawyła syrena, przyjęliśmy zgłoszenie o pożarze w naszym kościele. Przestraszeni tym faktem oraz tym, że właśnie trwa Msza Św. ruszyliśmy jak najszybciej. Brak dymu i jakichkolwiek oznak pożaru nieco nas uspokoiło. W jednej z czujek przeciwpożarowych, w kościele powstało zwarcie, co było przyczyną alarmu. Razem z PSP Grodzisk Maz. przeszukaliśmy dokładnie poddasze, lecz nie znaleźliśmy zagrożenia. Upamiętniając ten na szczęście fałszywy alarm w dzień ważnego Święta Kościelnego - ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO strażacy z OSP i PSP postanowili uhonorować to zdarzenie asystując przy rozpoczęciu Mszy Św.
Czujka w kościele czujka w kościele


15 maja 2012 godzina 9:20

Nasza OSP dostała zgłoszenie o wypadku samochodowym w miejscowości Józefina. Na miejsce akcji udaliśmy się STAREM 200 [449M41]. JRG z Grodziska Maz. była już na miejscu, gdy dojechaliśmy. Po rozkazie dowódcy nasze działania polegały na zabezpieczaniu terenu akcji. Jeden z poszkodowanych był już w rękach lekarza z zespołu karetki pogotowia. Natomiast druga osoba biorąca udział w wypadku oddaliła się z miejsca zdarzenia. Nasi druhowie przeszukali teren w kierunku którym mogła udać się osoba poszkodowana, lecz bez żadnych rezultatów. Po godzinie 10:30 dowódca z PSP Grodzisk Maz. podjął decyzje, aby nasz zastęp wrócił do koszar.
Wypadek na Jozefinie Wypadek na Jozefinie


6 kwietnia 2012 godzina 10:05

Dnia 6 kwietnia w Wielki Czwartek na prośbę proboszcza ze Skuł udaliśmy się na teren kościoła, aby usunąć suche, zagrażające życiu ludzi gałęzie z drzew. Niestety nasza drabina nie wystarczyła do usunięcia wszystkich zagrażających gałęzi i musieliśmy wezwać JRG z podnośnikiem, z PSP Grodzisk Maz. Strażacy z PSP i naszej jednostki wspólnie usunęli zagrożenie jakie było na terenie przy kościele. Akcja trwała ok. 3 godzin i przebiegła pomyślnie.
Usuwanie galezie przy kościele Usuwanie galezie przy kościele
Usuwanie galezie przy kościele Usuwanie galezie przy kościele

26.12.2011

W nocy z 25 na 26 grudnia zostaliśmy zaalarmowani do pożaru karczmy w miejscowości Huta Żabiowolska. Na miejscu akcji razem z kolegami, z PSP Grodzisk Maz. oraz OSP Żelechów gasiliśmy w aparatach ODO płonący budynek. Przyczyną pożaru był prawdopodobnie wybuch gazu.
wybuch gazu wybuch gazu
Rano ok. godziny 7 przyjechała warszawska JRG z psem tropiącym, ponieważ było podejrzenie, że ktoś mógł znajdować się w środku. Wszyscy strażacy razem z psem tropiącym przeszukiwali teren wokoło karczmy, a następnie odwalali gruzy szukając ludzi. Akcja była długa i wyczerpująca, trwała ponad 7 godzin.
wybuch gazu wybuch gazu

Lato 2011

W wakacje nasza jednostka była wiele razy wzywana do usuwania gniazd szerszeni. Najczęściej znajdowały się na poddaszach domu, ale także w komórkach, stodołach. Czasami strażacy z OSP Skuły wyjeżdżali nawet na kilka akcji w jednym dniu.
szerszenie szerszenie
Oprócz szerszenie wzywani byliśmy też często do wypompowywania wody z piwnic, garaży, a nawet domów. Często bywaliśmy w Żabiej Woli na ul. Chełmońskiego, gdzie większość mieszkańców tej ulicy potrzebowała naszej pomocy. Wezwani byliśmy także na akcję w Grodzisku Maz., gdzie po nawałnicy która przeszła nad miastem pozalewane były piwnice i ulice, a studzienki wylewały.
Powodzie i podtopienia Powodzie i podtopienia11.08.2011

W czasie burzy pod naporem silnego wiatru ułamał się sporej wielkości konar, który spadł na jezdnię(ul. Mszczonowska) i stwarzał utrudnienie dla przejeżdżających tą drogą pojazdów. Nasza OSP została natychmiast zaalarmowana o tym zdarzeniu. Udaliśmy się do tego zdarzenia jednym naszym zastępem. Na miejscu działań dowódca wydał rozkaz rotom aby usunęły konar za pomocą pił łańcuchowych oraz żeby posprzątać pozostałości po nim szczotkami. Na czas działań ruch na tej drodze został zamknięty dla bezpieczeństwa strażaków.

drzewo drzewo

29.06.2011

W środowy wieczór po godzinie 20 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do pożaru barakowozu w miejscowości Ciepłe. Na miejsce zdarzenia przybyło też JRG z Grodziska Maz. i policja. Działania polegały na ugaszeniu palącego się barakowozu, a następnie na rozwaleniujego wyższych części konstrukcji tak, aby nie stwarzały zagrożenia zawaleniem się. Akcja trwała około 60 minut.

Pożar Pożar

20.06.2011

W poniedziałek około godziny 21 dostaliśmy wezwanie do wypadku w Żelechowie. Na miejsce zdarzenia została również zadysponowana policja, karetka pogotowia oraz JRG z Grodziska Maz. Samochód jadący za szybko na zakręcie wpadł do przydrożnego rowu przewracając się na bok. W pojeździe jechały 4 osoby, z czego dwie zbiegły z miejsca wypadku. Osoby biorące udział w wypadku nie odniosły poważnych obrażeń i zdołały same opuścić wrak samochodu. Działania polegały na zabezpieczeniu pojazdu. Akcja trwała około godziny.

Wypadek Wypadek

14.05.2011

W godzinach popołudniowych zostaliśmy poinformowani o wypadku na drodze za skrzyżowaniem w m. Kaleń prowadzącej na Zaręby . Zgłoszenie było na tyle niedokładne, że my jak i zarówno zastęp z JRG wraz z zespołem Karetki nie wiedzieliśmy gdzie dokładnie mamy się udać. Jednak po niedługim poszukiwaniu wypadek został zlokalizowany na miejscu zespół z karetki natychmiast zajął się poszkodowaną natomiast nasi strażacy wraz z ratownikami z JRG zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia. Odłączyliśmy akumulator oraz zakręciliśmy zawór bezpieczeństwa przy butli LPG. Jak później się okazało w samochodzie była przewożona butla z gazem propan-butan ale została ona wcześniej wyjęta przez świadków wypadku.

Wypadek Wypadek

03.04.2011

Tego dnia nasza jednostka została zadysponowana trzy razy.

1. Około godziny 12:00 dostaliśmy pierwsze wezwanie do pożaru trawy w miejscowości Lasek. Do tego zdarzenia wyjechaliśmy jednym zastępem. Po dojechaniu na miejsce dowódca podjął decyzję o zadysponowaniu kolejnego samochodu gaśniczego z naszej OSP. Akcja trwała ok. 2 godzin.

2. Kolejne wezwanie do pożaru trawy w miejscowości Petrykozy dostaliśmy po godzinie 16. Znając rozmiar zdarzenia wyjechaliśmy dwoma zastępami. Akcja polegała na zapobiegnięciu przedostania się ognia do lasu i ugaszeniu palącej się trawy. Działania trwały ok 40 min.
Pożar trawy Pożar trawy

3. Z Powiatowego Stanowiska Kierowania około godziny 19 zostaliśmy zaalarmowani o pożarze młodnika. Na miejsce pożaru udały sie od razu dwa zastępy z naszej jednostki oraz ciężki samochód gaśniczy z OSP Żelechów. Działania polegały na zapobiegnięciu dalszemu rozprzestrzeniania sie ognia i ugaszeniu palącej się ściółki. Akcja trwała 1.5 godziny. Pożar trawy Pożar trawy

12.02.2011

Wczesnym sobotnim rankiem wybuchł pożar domu na Słubicy. Nasza jednostka do tego zdarzenia została zadysponowana dwoma zastępami.Palący się dom na Słubicy Do działań dołączyły dwa zastępy JRG i OSP z Grodziska Maz. oraz strażacy z OSP Żalechów. Pierwsze działania podjęte przez naszą OSP i JRG polegały na odłączeniu prądu w budynku. Palący się dom na Słubicy

W tym samym czasie strażacy przeszukali budynek pod względem obecności osób w aparatach ODO, z zewnątrz tworzono 2 stanowiska natarcia. Na miejsce zdarzenia została wezwana policja. W czasie działań na miejscu pożaru pojawił się właściciel. Akcja trwała około 5 godzin.Początek roku 2011

W pierwszych miesiącach roku w naszej gminie pojawiły się lokalne podtopienia. Nasi strażacy byli często wzywani do wypompowywania wody z gospodarstw.

Lokalne podtopienia Lokalne podtopienia

Zalana skrzynka elektryczna na ulicy Motylkowej w Wycinkach Osowskich.

Lokalne podtopienia Lokalne podtopienia

Często bywaliśmy na ulicy J. Chełmońskiego w Żabiej Woli.


15.12.2010

Pożar gospodarstwa w miejscowości Żabia Wola

Robert Świdlicki wyjmuje pompę pływakową Brak wody zmusiło do czerpania z róznych źrodeł Wysokie mrozy powodowały że woda momętalnie zararzała na murdurach Duże zadymienie zmuszuszało do korzystanie z aparatów powietrznych.

13.11.2010

Wypadek samochodowy na trasie Warszawa-Katowice

Wypadek samochodowy. Wypadek samochodowy.

2010.06.04

Gwałtowne ulewy nad Warszawą spowodowały zalania i podtopienia wielu obiektów w stolicy. Nasza jednostka została zadysponowana do wypompowania wody ze stacji metra "Stokłosy"

13.02.2010

Podczas dojazdu do wypadku na trasie Katowickiej sprawdzaliśmy możliwości terenowe wozu bojowego.

Włodek parkuje

2010.04.16

Pożar traw.

pożar traw pożar traw

2009.10.12

Pożar strychu domu w Piotrkowicach. Ok. godziny 6 rano jadący drogą kierowca zauważył dym wydobywający się z kalenicy domu i wezwał straż pożarną oraz obudził gospodarzy. Szybka akcja zapobiegła większym zniszczeniom.

PiotrkowicePiotrkowice

2009.04.30

Pożar domu mieszkalnego na Bieniewcu. Akcja ratunkowa trwała kilka godzin i była utrudniona ze względu na olbrzymie ilości nagromadzonych śmieci. Stażacy nie mogli wejśc do budynku z powodu olbrzymich ilości dymu. Widocznośc wewnątrz była zerowa.

pożar domu w Bieniewcupożar domu w Bieniewcu

pożar domu w Bieniewcupożar domu w Bieniewcu

2009.04.28

Pożar lasu w Bartoszówce. Prawdopodobną przyczyną pożaru była duża ilość szklanych opakowań leżących w lesie.

pożar lasu w Bartoszówcepożar lasu w Bartoszówce

07.04.2009

Pożar traw w miejscowości Słubica

Włodek BadowskiDarek

11.11.2008

Wypadek samochodowy w miejscowości Piotrkowice.

wypadek w Piotrkowicachwypadek w Piotrkowicach

04.08.2008

Pożar domu mieszkalnego we wsi Bartoszówka. Na ulicy Świerkowa Polana spłonął doszczętnie dom pięcioosobowej rodziny. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie uderzenie pioruna.

pożarpożar

pożar pożar

26.06.2008

pożarpożar

11.03.2008

Pożar traw i zagajnika w miejscowości Bukówka. Przyczyną pożaru była najprawdopodobniej zerwana linia elektryczna.

pożarpożar

19.08.2007

pożar domu pożar domu

Niedzielny poranek okazał się tragiczny dla mieszkanki Władysławowa.

pożar domu pożar domu

Całkowicie spłonął drewniany dom. Strażacy nie dopuścili do rozprzestrzenienia się ognia na las i okoliczne zabudowania.

10.05.2007

powalone drzewapowalone drzewa

W tym dniu nad Polską przetoczyły się niespotykane burze. Wiele jednostek musiało wielokrotnie wyjeżdżać do akcji.


23.04.2007

Wypalanie traw Wypalanie traw

Niedozwolone w naszym kraju wypalanie traw niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. W tle widać zbiornik z gazem


Lądowanie śmigłowca ratunkowego22.01.2007

W dniu tym nasza ekipa zabezpieczała miejsce lądowania helikoptera medycznego. 6 letnia Weronika podczas powrotu ze szkoły została potrącona przez samochód. W kilkanaście  minut po wypadku na miejsce przyjechała karetka pogotowia. Lekarz pogotowia podjął decyzje o przewiezieniu dziewczynki do Warszawskiego szpitala śmigłowcem. Miejsce startu i lądowania zabezpieczali strażacy.

powalone drzewa

18.01.2007

Nad całą Europę i całą Polskę nadciągnęły niespotykane wichury. Strażacy gotowi na każde wezwanie. W miejscowości Petrykozy zerwało dach z domu. Nasza ekipa była tam i zabezpieczała teren. Niestety szkody tej nie dało się naprawić. Wracając druhowie Robert Śwlidlicki i Dariusz Borowski usuwali połamane drzewa, które tarasowały drogi.

powalone drzewa powalone drzewa

SALA WESELNA- KRONIKA- HISTORIA- MDP- LINKI- KONTAKT-MAPA


Š 2006; Autor:Wszystkie prawa zastrzeżone. dh Ewa

OSP SKUŁY Bartoszówka ul. strażacka 9; 96-321 Żabia Wola:

Nasze konto:BS Biała Rawska 66 9291 0001 0210 2663 2000 0010